Jak znaleźć samochód dłużnika w egzekucji komorniczej

Marzec 14, 2020 2 Przez admin

To, czy w ogóle dłużnik jest właścicielem pojazdu mechanicznego, to komornik może sprawdzić w bazie CEPiK. Jeżeli okaże się że ma samochód, to żeby go zająć, komornik musi do samochodu podejść aby zająć go fizycznie – umieścić znak zajęcia. Prócz tego oczywiście samochód musi znajdować się na licytacji fizycznie a nie wirtualnie.

Jeżeli u dłużnika na przykład na posesji stoją jakieś samochody, to komornik może je zająć jako rzeczy znajdujące się we władaniu dłużnika. Wtedy, jeżeli właścicielem zajętego samochodu jest ktoś inny, to ma prawo żądać zwolnienia tego samochodu spod egzekucji. Podobnie w przypadku leasingu – dłużnik sobie jeździ samochodem ale to nie jest jego samochód. Dlatego dłużnicy tak kochają leasing, bo jest „odporny” na komornika: http://firmowo.edu.pl/leasing-a-egzekucja-komornicza/.

Jeżeli z CEPiK wynika, że dłużnik ma samochód ale nie wiadomo gdzie go trzyma, to my czasem śledzimy dłużnika jak wychodzi z domu. Zdarza się że idzie po samochód zaparkowany z dala od domu (dłużnik przecież wie, co się świeci), to człowiek za nim i ustala gdzie samochód parkuje, często też któryś  jedzie za dłużnikiem aby sprawdzić, gdzie się zatrzyma (gdzie realizuje jakieś zlecenie, na przykład). Następnie informujemy komornika o tym, gdzie może natrafić na samochód dłużnika i o jakich porach.
A formalnym sposobem jest zobowiązanie dłużnika przez komornika do wyjawienia majątku. Musi wtedy powiedzieć co ma i gdzie te przedmioty się znajdują. Dłużnicy często kłamią nawet pouczeni o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, że nie mają czegoś podczas gdy mają. Jeżeli jednak komornik ma stosowną informację z CEPiK z której wynika że dłużnik ma konkretny samochód, to dłużnik jest przyparty do muru.