Uchylenie zajęcia a umorzenie postępowania egzekucyjnego

Grudzień 29, 2019 0 Przez admin

Uprzejmie proszę o informację, czy uchylenie zajęcia jest równoznaczne umorzeniem egzekucji ? Czy wierzyciel wiedząc, iż egzekucja jest bezzasadna może tylko złożyć wniosek o uchylenie zajęcia bez wniosku o umorzenie egzekucji ?

To nie musi być to samo. Owszem, umarzając postępowanie egzekucyjne komornik tym samym uchyla zajęcia.

Wierzyciel może jednak złożyć wniosek do komornika o uchylenie zajęcia konkretnego składnika majątkowego dłużnika, w tym również wierzytelności jak np. rachunek bankowy, bez wnoszenia o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Jeżeli jednak postępowanie egzekucyjne jest bezskuteczne ze znanych komornikowi składników majątku dłużnika, to prędzej czy później komornik sam umorzy postępowanie.

Wierzyciel może też zawnioskować do komornika o zawieszenie postępowania egzekucyjnego – art. 820 kpc. Jeżeli jednak w ciągu sześciu miesięcy nie zawnioskuje o podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego, to komornik je umorzy – art. 824. § 1. 4). Dłużnik też może skutecznie zawnioskować o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, w powództwie przeciwegzekucyjnym: http://egzekucjakomornicza.com.pl/zajecie-wspolnego-konta-wspolmalzonkow-i-srodkow-pochodzacych-ze-sprzedazy-wspolnego-domu/.

Sprawa jest bardzo dziwna. Ex małżonek wszczął egzekucje komorniczą zapłaconych przeze mnie wcześniej kosztów sadowych. Komornik nie reagował na dowody wpłaty ( do innego komornka, zajeta wierzytelność tyt.alimentów ).Egzekucje kontynuował do marca 2017 (choć w lipcu 2016 sporządził notatke, iż wie ze wierzytelność jest zapłacona ). Kiedy sprawę wszczęła prokuratura a sad w innej sprawie przeciw bankowi przesłuchał komornika, 15 marca , dzień po ściągnięciu pieniędzy , komornik złożył do banku pismo iż wierzyciel zlozył wniosek o uchylenie zajecia rachunku. Uchylono zajecie dzień po ściągnięciu wszystkich pieniędzy…. choć wierzytelność od maja 2016 jest zapłacona.

Dlaczego nie o umorzenie egzekucji ? może bal się obciążenia kosztami? Do dziś nie odzyskałam pieniędzy. Rzekomy wierzyciel bezkarny. Procesuję się z bankiem, prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie.

Może Pani wytoczyć przeciwko ex mężowi powództwo o zwrot bezpodstawnie wyegzekwowanej kwoty. Nie wiem, dlaczego ex mąż tak postąpił.